buty na koturnie

Buty z bogatą historią

Buty z bogatą historią

Każdy, kto chodził do szkoły, słyszał zapewne na lekcjach języka polskiego lub historii o butach na koturnie. Mają one swoje początki już w V w. p.n.e., a ich historia wiąże się z teatrem greckim. Otóż w czasach, kiedy nikt nawet nie myślał o mikrofonach, mikroportach, kolumnach i głośnikach, należało znaleźć sposób na wzmocnienie głosu aktorów odgrywających na scenie swe kwestie dramatyczne. Jednym z pomysłów, obok masek, które pełniły funkcje pudeł rezonansowych, były właśnie buty na koturnie! Mężczyzna-aktor zakładał je, dzięki czemu stawał się wyższy, a jego głos niósł się dalej. 

Skoro antyczne, to klasyczne

Czy buty na koturnie naprawdę wzmacniały głosy dochodzące z orchestry? Trudno powiedzieć, jakie były rzeczywiste efekty takich zabiegów w teatrze, ale na pewno nie dorównywały one dziś stosowanym technologiom. Jednak pozostało po tym pomyśle coś, co dla wielu współczesnych kobiet ma bardzo duże znaczenie. Chodzi o design, który powstał ponad dwadzieścia sześć wieków wcześniej i przetrwał z powodzeniem nie jeden sezon modowy! Właśnie tak! Buty na koturnie powstały w epoce zwanej antykiem, której głównymi wyznacznikami były ład, harmonia, proporcjonalność, porządek i spokój. Można by zapytać: „Czy to ze względu na te cechy opisywane obuwie jest wytworem tak ponadczasowym?” Odpowiedź zdaje się bardzo prosta. Otóż jaka kobieta nie ceni porządku, harmonii i spokoju? Trudno by takiej szukać. Może każda z kobiet rozumie te pojęcia na swój sposób, ale szukając butów dla siebie, butów, które mają zapewnić jej komfort i zaspokoić wysublimowane poczucie estetyki, na pewno zwróci uwagę na ten klasyczny, niepowtarzalny i rzucający się w oczy fason.

Dlaczego buty na koturnie?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obuwie należy dostosować do warunków i potrzeb. Chodzi tutaj o porę roku, porę dnia, a także okoliczności. Letnie sandały odkrywające większą część stopy albo pełne cholewki zasłaniające tę część ciała znajdują się w garderobie każdej kobiety, ale czy są tam także buty na koturnie, które z powodzeniem mogą występować w takich wariantach? Naprawdę warto o to zadbać. Te charakterystyczne buty na wysokiej podeszwie to klasyk wśród obuwia! Doskonale pasują do sukienek, do spódnic – zarówno mini jak i maxi, świetnie prezentują się także do spodni i spodenek, zatem mogą urozmaicić każdą kreację! Niewątpliwym atutem tych butów jest fakt, że zapewniają one wygodę i pewną, stabilną podstawę, dzięki czemu sprawdzą się na spacerze, na randce, a także w dyskotece. A na domiar mają niezwykłą właściwość wydłużania nóg, co podkreśla seksapil i czyni sylwetkę jeszcze atrakcyjniejszą!